Portland International Film Festival 2011

February 10 - 26, 2011 — Portland, Oregon

Your Festival Schedule

Here's the festival schedule; if you sign in, you'll be able to click on the grid to schedule screenings.

Thursday, February 10

Newmark Theatre
7 pm
8 pm
9 pm
Potiche France
7:30 - 9:13 pm

Friday, February 11

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Whitsell Auditorium
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
If I Want To Whistle, I Whistle Romania
7:00 - 8:34 pm
Good Morning To the World Japan
9:15 - 10:36 pm
The First Grader United Kingdom
6:00 - 7:50 pm
The First Beautiful Thing Italy
8:45 - 10:47 pm
Silent Souls Russia
6:15 - 7:30 pm
Heartbeats Canada
8:15 - 9:50 pm
Son of Babylon Iraq
6:45 - 8:10 pm
Peepli Live India
9:00 - 10:50 pm
Kawasaki's Rose Czech Republic
6:00 - 7:40 pm
Incendies Canada
8:30 - 10:40 pm

Saturday, February 12

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Whitsell Auditorium
noon
1 pm
2 pm
3 pm
4 pm
5 pm
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
A Family Denmark
3:15 - 4:57 pm
His & Hers Ireland
5:45 - 7:05 pm
A Family Denmark
8:45 - 10:27 pm
Peepli Live India
2:00 - 3:50 pm
If I Want To Whistle, I Whistle Romania
5:15 - 6:49 pm
Human Resources Manager Israel
8:00 - 9:43 pm
Barbershop Punk United States
1:00 - 2:33 pm
Good Morning To the World Japan
3:30 - 4:51 pm
The White Meadows Iran
6:00 - 7:32 pm
Son of Babylon Iraq
8:30 - 9:55 pm
Behind Blue Skies Sweden
5:00 - 6:51 pm
Behind Blue Skies Sweden
7:45 - 9:36 pm
Short Cuts I: International Ties
12:45 - 2:15 pm
Certified Copy France
3:00 - 4:46 pm
Barefoot Dream South Korea
5:30 - 7:31 pm
Of Gods and Men France
8:15 - 10:17 pm

Sunday, February 13

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Whitsell Auditorium
noon
1 pm
2 pm
3 pm
4 pm
5 pm
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
Behind Blue Skies Sweden
1:30 - 3:21 pm
Incendies Canada
4:15 - 6:25 pm
The First Beautiful Thing Italy
7:30 - 9:32 pm
Peepli Live India
12:45 - 2:35 pm
Kawasaki's Rose Czech Republic
3:30 - 5:10 pm
Peepli Live India
5:45 - 7:35 pm
Son of Babylon Iraq
8:15 - 9:40 pm
Armadillo Denmark
12:15 - 1:55 pm
Human Resources Manager Israel
2:45 - 4:28 pm
Human Resources Manager Israel
5:15 - 6:58 pm
Good Morning To the World Japan
7:45 - 9:06 pm
Boy New Zealand
1:45 - 3:12 pm
Heartbeats Canada
6:00 - 7:35 pm
Behind Blue Skies Sweden
8:30 - 10:21 pm
Short Cuts II: International Ties
12:15 - 1:45 pm
His & Hers Ireland
2:30 - 3:50 pm
Silent Souls Russia
4:45 - 6:00 pm
Aftershock China
7:00 - 9:15 pm

Monday, February 14

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Whitsell Auditorium
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
Armadillo Denmark
6:00 - 7:40 pm
Circo Mexico
8:45 - 10:10 pm
Kawasaki's Rose Czech Republic
6:45 - 8:25 pm
A Family Denmark
9:00 - 10:42 pm
La Pivellina Austria
6:15 - 7:55 pm
The White Meadows Iran
8:30 - 10:02 pm
Aftershock China
7:00 - 9:15 pm
The First Grader United Kingdom
6:00 - 7:50 pm
Certified Copy France
8:45 - 10:31 pm

Tuesday, February 15

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Whitsell Auditorium
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
The Light Thief Kyrgyzstan
6:00 - 7:20 pm
Budrus United States
8:00 - 9:22 pm
Heartbeats Canada
6:45 - 8:20 pm
If I Want To Whistle, I Whistle Romania
9:00 - 10:34 pm
His & Hers Ireland
6:15 - 7:35 pm
Sawako Decides Japan
8:30 - 10:22 pm
The Robber Austria
7:00 - 8:36 pm
The Woodmans United States
6:00 - 7:22 pm
Steam of Life Finland
8:30 - 9:51 pm

Wednesday, February 16

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Whitsell Auditorium
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
11 pm
The First Beautiful Thing Italy
6:00 - 8:02 pm
Young Goethe! Germany
8:45 - 10:27 pm
Come Undone Italy
9:00 - 11:04 pm
Over Your Cities Grass Will Grow United Kingdom
7:00 - 8:45 pm
La Pivellina Austria
9:15 - 10:55 pm
The Robber Austria
6:15 - 7:51 pm
Barefoot Dream South Korea
6:00 - 8:01 pm
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives Thailand
8:45 - 10:39 pm

Thursday, February 17

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Whitsell Auditorium
5 pm
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
Barbershop Punk United States
6:00 - 7:33 pm
Steam of Life Finland
8:30 - 9:51 pm
Boy New Zealand
6:45 - 8:12 pm
Last Report On Anna Hungary
9:15 - 10:58 pm
Young Goethe! Germany
6:15 - 7:57 pm
La Pivellina Austria
8:45 - 10:25 pm
Illegal Belgium
7:00 - 8:39 pm
Aftershock China
5:30 - 7:45 pm
The Princess of Montpensier France
8:30 - 10:49 pm

Friday, February 18

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Cinemagic Hollywood Theatre Whitsell Auditorium
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
11 pm
mid
Boy New Zealand
6:00 - 7:27 pm
The Housemaid South Korea
8:15 - 10:02 pm
Illegal Belgium
6:45 - 8:24 pm
How I Ended This Summer Russia
9:15 - 11:19 pm
My Tehran For Sale Iran
6:15 - 7:52 pm
The Light Thief Kyrgyzstan
8:30 - 9:50 pm
The Robber Austria
7:00 - 8:36 pm
The Robber Austria
9:30 - 11:06 pm
The Whistleblower Canada
6:15 - 8:07 pm
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives Thailand
9:00 - 10:54 pm
Rubber France
11:30 pm - 12:55 am
All That I Love Poland
6:00 - 7:35 pm
The Princess of Montpensier France
8:15 - 10:34 pm

Saturday, February 19

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Cinemagic Hollywood Theatre Whitsell Auditorium
noon
1 pm
2 pm
3 pm
4 pm
5 pm
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
11 pm
mid
1 am
The Light Thief Kyrgyzstan
12:00 - 1:20 pm
The Arbor United Kingdom
2:15 - 3:49 pm
Circo Mexico
5:45 - 7:10 pm
My Joy Ukraine
8:00 - 10:07 pm
Come Undone Italy
2:45 - 4:49 pm
Illegal Belgium
7:15 - 8:54 pm
Russian Lessons Norway
4:00 - 5:51 pm
Pink Saris United Kingdom
6:45 - 8:21 pm
Last Report On Anna Hungary
9:00 - 10:43 pm
Sawako Decides Japan
2:00 - 3:52 pm
Boy New Zealand
8:15 - 9:42 pm
7 Days in Slow Motion India
1:45 - 3:25 pm
The Double Hour Italy
4:00 - 5:35 pm
Flamenco, Flamenco Spain
6:30 - 8:00 pm
The Housemaid South Korea
8:45 - 10:32 pm
Outrage Japan
11:30 pm - 1:19 am
Short Cuts III: International Ties
12:00 - 1:20 pm
Poetry South Korea
2:30 - 4:49 pm
How To Die in Oregon United States
5:30 - 7:17 pm
The Four Times Italy
8:30 - 9:58 pm

Sunday, February 20

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Cinemagic Whitsell Auditorium
9 am
10 am
11 am
noon
1 pm
2 pm
3 pm
4 pm
5 pm
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
How To Die in Oregon United States
9:30 - 11:17 am
7 Days in Slow Motion India
12:15 - 1:55 pm
Louder Than a Bomb United States
2:30 - 4:09 pm
How I Ended This Summer Russia
5:00 - 7:04 pm
The Arbor United Kingdom
8:00 - 9:34 pm
How I Ended This Summer Russia
1:00 - 3:04 pm
7 Days in Slow Motion India
3:45 - 5:25 pm
My Joy Ukraine
6:45 - 8:52 pm
The Whistleblower Canada
12:00 - 1:52 pm
The Four Times Italy
2:45 - 4:13 pm
My Tehran For Sale Iran
5:15 - 6:52 pm
Pink Saris United Kingdom
7:45 - 9:21 pm
Katalin Varga Hungary
1:30 - 2:54 pm
Last Report On Anna Hungary
4:00 - 5:43 pm
Katalin Varga Hungary
6:30 - 7:54 pm
Flamenco, Flamenco Spain
2:30 - 4:00 pm
In a Better World Denmark
4:45 - 6:44 pm
The Man Who Will Come Italy
7:30 - 9:27 pm
Short Cuts IV: International Ties
12:00 - 1:30 pm
Budrus United States
2:15 - 3:37 pm
Passione: a Musical Adventure United States
5:00 - 6:35 pm
Some Days Are Better Than Others United States
7:30 - 9:03 pm

Monday, February 21

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Cinemagic Whitsell Auditorium
2 pm
3 pm
4 pm
5 pm
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
Pink Saris United Kingdom
2:30 - 4:06 pm
Russian Lessons Norway
4:45 - 6:36 pm
How To Die in Oregon United States
7:30 - 9:17 pm
Poetry South Korea
6:30 - 8:49 pm
A Somewhat Gentle Man Norway
2:15 - 4:03 pm
Cameraman: the Life and Work of Jack Cardiff United States
5:00 - 6:26 pm
In a Better World Denmark
7:15 - 9:14 pm
The Double Hour Italy
2:00 - 3:35 pm
The Man Who Will Come Italy
4:15 - 6:12 pm
Eastern Plays Bulgaria
6:45 - 8:08 pm
My Joy Ukraine
2:00 - 4:07 pm
The Whistleblower Canada
5:00 - 6:52 pm
All That I Love Poland
7:30 - 9:05 pm
Chekhov For Children United States
2:30 - 3:44 pm
Louder Than a Bomb United States
5:00 - 6:39 pm
Passione: a Musical Adventure United States
7:30 - 9:05 pm

Tuesday, February 22

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Cinemagic Whitsell Auditorium
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
A Somewhat Gentle Man Norway
6:00 - 7:48 pm
Cameraman: the Life and Work of Jack Cardiff United States
8:30 - 9:56 pm
Crab Trap Colombia
6:30 - 8:05 pm
The Double Hour Italy
8:45 - 10:20 pm
Honey Turkey
6:15 - 7:58 pm
Eastern Plays Bulgaria
9:00 - 10:23 pm
Katalin Varga Hungary
7:00 - 8:24 pm
Come Undone Italy
6:00 - 8:04 pm
Illegal Belgium
9:00 - 10:39 pm
Short Cuts VI: Everywhere Was the Same
6:00 - 7:23 pm
Over Your Cities Grass Will Grow United Kingdom
8:15 - 10:00 pm

Wednesday, February 23

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Cinemagic Whitsell Auditorium
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
Carancho Argentina
6:00 - 7:47 pm
A War in Hollywood Spain
8:30 - 10:02 pm
A Somewhat Gentle Man Norway
6:45 - 8:33 pm
The Double Hour Italy
9:15 - 10:50 pm
Honey Turkey
6:15 - 7:58 pm
Brother and Sister Argentina
8:45 - 10:30 pm
Hermano Venezuela
7:15 - 8:51 pm
The Man Who Will Come Italy
6:15 - 8:12 pm
Eastern Plays Bulgaria
9:00 - 10:23 pm
Short Cuts V: Made in Portland
6:00 - 7:30 pm
When We Leave Germany
8:30 - 10:29 pm

Thursday, February 24

Broadway 1 Broadway 2 Broadway 3 Broadway 4 Cinema 21 Cinemagic Whitsell Auditorium
3 pm
4 pm
5 pm
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
11 pm
Circo Mexico
3:30 - 4:55 pm
The Colors of the Mountain Colombia
6:45 - 8:18 pm
Hermano Venezuela
9:00 - 10:36 pm
Black Bread Spain
6:00 - 7:48 pm
Black Bread Spain
8:30 - 10:18 pm
Martha Mexico
4:00 - 5:20 pm
Brother and Sister Argentina
6:15 - 8:00 pm
Martha Mexico
8:45 - 10:05 pm
Crab Trap Colombia
7:00 - 8:35 pm
Lope Spain
9:15 - 11:04 pm
The Woods United States
6:30 - 8:00 pm
Carancho Argentina
9:00 - 10:47 pm
Sawako Decides Japan
6:00 - 7:52 pm
The Robber Austria
8:45 - 10:21 pm
Revolución Mexico
3:30 - 5:15 pm
Chicogrande Mexico
6:30 - 8:05 pm
Even the Rain Spain
9:15 - 10:59 pm

Friday, February 25

Broadway 1 Broadway 3 Cinema 21 Whitsell Auditorium
3 pm
4 pm
5 pm
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
11 pm
mid
Revolución Mexico
3:30 - 5:15 pm
My Life With Carlos Chile
6:00 - 7:23 pm
Chicogrande Mexico
8:45 - 10:20 pm
A War in Hollywood Spain
3:45 - 5:17 pm
Nostalgia For the Light Chile
6:45 - 8:15 pm
The Colors of the Mountain Colombia
9:00 - 10:33 pm
Cold Weather United States
6:30 - 8:06 pm
Of Love and Other Demons Costa Rica
9:00 - 10:37 pm
Mutant Girls Squad Japan
11:30 pm - 12:55 am
Black Bread Spain
3:15 - 5:03 pm
The Man Next Door Argentina
6:00 - 7:50 pm
The Last Circus Spain
8:45 - 10:32 pm

Saturday, February 26

Broadway 1 Broadway 3 Cinema 21 Fields Ballroom Whitsell Auditorium
noon
1 pm
2 pm
3 pm
4 pm
5 pm
6 pm
7 pm
8 pm
9 pm
10 pm
11 pm
mid
1 am
Crab Trap Colombia
12:15 - 1:50 pm
My Life With Carlos Chile
2:30 - 3:53 pm
Martha Mexico
5:30 - 6:50 pm
Brother and Sister Argentina
7:45 - 9:30 pm
Revolución Mexico
12:00 - 1:45 pm
Carancho Argentina
2:45 - 4:32 pm
The Last Circus Spain
5:15 - 7:02 pm
Even the Rain Spain
8:00 - 9:44 pm
Lope Spain
12:00 - 1:49 pm
Of Love and Other Demons Costa Rica
2:30 - 4:07 pm
The Woods United States
5:30 - 7:00 pm
Cold Weather United States
8:00 - 9:36 pm
The Revenant United States
11:30 pm - 1:20 am
Closing Party
9:30 - 11:30 pm
Nostalgia For the Light Chile
12:45 - 2:15 pm
Hermano Venezuela
3:00 - 4:36 pm
The Man Next Door Argentina
5:30 - 7:20 pm
When We Leave Germany
8:00 - 9:59 pm

Sunday, February 27

Whitsell Auditorium
10 am
11 am
noon
1 pm
2 pm
3 pm
4 pm
Boy New Zealand
10:30 - 11:57 am
Steam of Life Finland
12:30 - 1:51 pm
Honey Turkey
2:30 - 4:13 pm
Festival as of Tuesday, February 22 2011, 11:15 am